Máte syndróm suchého oka? Príčinu tohto problému pohľadajte vo vašom mozgu

Syndróm suchého oka a používanie umelých sĺz je problémom, ktorý sa týka čoraz väčšieho počtu ľudí. Aspoň mne sa to tak javí. Donedávna som ani netušil, že čosi také je.


V poslednej dobe som sa však stretol s niekoľkými ľuďmi, ktorí majú tento problém. A práve títo ľudia mi komunikovali ako tento problém narastá. Priznám sa, dalo mi to nejaký čas, kým som sa dopátral k racionálnemu vysvetleniu, čo za týmto fenoménom je. Dnes sa s vami o to podelím.


Mnohé procesy v tele sú riadené mimo nášho vedomia (nevieme to ovplyvniť tak, že si povieme v mysli). Napríklad zjem stravu a poviem si: tráviace enzýmy nevylúčte sa mi (alebo vylúčte sa mi).


Riadenie tela mimo našej vôle má na starosti tzv. autonómny nervový systém. Nie je ovládaný našou vôľou. Skladá sa z dvoch častí:

1. sympatikus - mohol by som ho prirovnať k plynu v aute,

2. parasympatikus - prirovnám ho k brzde v aute.


Ak oba systémy dobre fungujú, telo je zdravé. Ak jeden systém začne dominovať, zvyčajne plyn, nastáva problém s riadením tela.


Faktorov, ktoré ovplyvňujú náš autonómny nervový systém je veľa. Napríklad psychická nepohoda. Ale dnes vám ukážem čosi, čo ste možno nepoznali. A tým je odumieranie mozgových buniek. Toto sa deje v procese normálneho starnutia. To je OK. Ale tento proces dokáže ovplyvniť i nesprávna výživa, nadmerná záťaž, elektrosmog, ťažké kovy alebo aj chronické zápaly v tele (napríklad alergie, HIT, autoimunitné ochorenia, dermatitídy a pod.).


"Vďaka" zvýšenému odumieraniu mozgu klesá schopnosť mozgu „aktivovať brzdu“ - parasympatikus a zároveň tým tlmiť stres. Výsledkom je, že klesá výkonnosť trávenia, ale aj to, že klesá schopnosť zvlhčovať sliznice. A keďže aj v oku máme sliznice, ktoré sa musia zvlhčovať, výsledkom je suché oko a nutnosť používať umelé slzy. Samozrejme prejavom môže byť aj sucho v ústach alebo aj na ich slizniciach.


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

12 views0 comments