V hlavnej úlohe antioxidanty - kto sa má v tom vyznať?

Updated: Mar 1

Ľudia si v poslednej dobe uvedomujú význam antioxidantov. Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú v tela znefunkčniť voľné radikály. Voľné radikály sú častice, ktoré dokážu v tele páchať škody a okrem iného spúšťať zápaly alebo poškodzovať gény. Telo na svoju ochranu pred voľnými radikálmi využíva širokú paletu antioxidantov, ktoré si samé vytvára ale mnohé antioxidanty telo dostáva cez stravu.

Jedným z najcennejších látok, ktoré buduje antioxidačný systém je aj selén. Selén je potrebný na tvorbu antioxidantov, ktoré si telo tvorí ale aj samotný selén dokáže pôsobiť ako antioxidant a chrániť tak telo pred poškodením.

Keďže v našej potrave sa v Európe vyskytuje málo selénu mnohí sa snažia selén doplniť v podobe doplnkov výživy aby si cez selén zabezpečili dostatok ochrany pred zápalmi alebo aj poškodením DNA.


Na trhu sú v doplnkoch výživy 2 formy selénu: - organicky viazaný - anorganicky viazaný

Organicky viazaný sa síce lepšie vstrebáva ale veľmi zle sa zabudováva do enzýmov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi a sám organicky viazaný selén sa len veľmi málo dokáže správať ako antioxidant !!!


Naproti tomu anorganicky viazaný selén sa dobre zabudováva do enzýmov chrániacich telo pred voľnými radikálmi a sám sa správa ako silný antioxidant. Navyše týmto selénom sa nikdy nedokážete predávkovať !!!


Ak sa rozhodnete dopĺňať selén pripravili sme pre vás náš Selen komplex - Selen-Komplex (abczdravia.sk)

Väčšina selénu je tu anorganicky viazaná a len malá časť sa tu nachádza v organickej forme (tá sa napr. ukladá do vlasov a nechtov)

Selén v čisto anorganickej forme nájdete aj vo forIMUN tu - forIMUN (abczdravia.sk)


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

24 views0 comments