Zápal - keď veľa horí, je zle, ale ani bez dostatočne silného ohňa to nie je dobre

Updated: Mar 1


Hlavná úloha zápalu je zničiť čosi čo telo nepotrebuje a zároveň ho to môže ohroziť.


Asi použijem nesprávny príklad, ale iný mi nenapadá, tak mi to prosím odpusťte. Je to podobne ako s vypaľovaním trávi na jar. Ľudia idú vypáliť čosi čo nepotrebujú (starú suchú trávu) ale hrozí tu zároveň riziko, že podpálená tráva sa rozhorí do požiaru, ktorý zachváti celé okolie.


Toto isté platí aj v tele. Akýkoľvek zápal hoc aj malý a nepozorovaný dokáže prerásť do chronického zápalu. Preto si telo vybudovalo systém, ktorý dokáže hasiť požiar, teda zápal.

Pri zápale sa vždy aktivuje protizápalová aktivita tela, aby mohol byť zápal včasne ukončený. Na tejto protizápalovej aktivite sa podieľa látka s názvom kynurenín. Jej výrobu telo spúšťa na úkor tvorby serotonín. Serotonín poznáte ako hormón šťastia.


Kynurenín je teda pre telo dôležitý ako požiarnik. Ale ak je tvorba kynurenínu nadmerne aktivovaná napr. v dôsledku tichého zápalu (tichý zápal je zápal, ktorý sa neprejavuje bolesťou, opuchom, začervenaním alebo zvýšenou teplotou) kynurenín sa tvorí nadmerne a zabráni tak aby imunita bola ochotná a schopná vypáliť vírusy či baktérie. Výsledkom je častá infekčnosť.


Ako vidíte tichý zápal, zápal bez typických príznakov je nebezpečný, lebo ho nedokážeme rozpoznať pre chýbajúce typické príznaky. Jedným z hlavných zdrojov tichého zápalu je narušenie mikrobiálneho zloženia v čreve.


Narušenie mikrobiálneho zloženia sa naruší stena čreva a črevo sa stane priepustné. Aj imunita reaguje na zmeny v čreve. Výsledkom je tichý zápal a zvyšuje sa tvorba kynurenínu. Ten potláča ochotu imunity bojovať s patogénmi (vírusmi a baktériami).


Ako vidíte tiché zápaly sú pre nás problém a mali by sme ich riešiť. V poslednej dobe vidím pandémiu problémov s črevom. Zápchy, hnačky, nadúvanie, histamínové intolerancie, alergie a pod. Všetky problémy čo popisujem sú spojené s tichými zápalmi. A preto sa nečudujem, že vírusy, baktérie a plesne majú zelenú. Tichý zápal ničí schopnosť imunity bojovať s týmito votrelcami. Neschopnosť ničiť patogény dokáže prerásť do autoimunity.


Priatelia, venujte pozornosť svojmu črevu. Zanedbanie čreva má pre zdravie celého organizmu fatálne následky.


S prianím toho najlepšieho zostáva

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

63 views0 comments