Hormón oxytocín je zodpovedný aj za regeneráciu čreva. Preto sa často objímajte!

Pre toto by alergici mali milovať vitamín A. Alebo nielen alergici?

Snáď neexistuje vitamín, ktorého by sa ľudia báli viac ako vitamínu A. Veľká časť verejnosti má strach z toho, že sa vitamínom A predávkuje. Preto sa ľudia snažia zabezpečiť si dostatok vitamínu A cez pre nich bezpečnú variantu - beta karotén. Tam prevláda presvedčenie, že beta karoténom sa človek nemôže predávkovať. Lenže premena karotenoidov na vitamín A nie je taká účinná a dokonalá, ako si ľudia myslia.


Začínajú sa publikovať štúdie, kde sa ukazuje, že premena beta karoténu na vitamín A nie je u všetkých ľudí dobrá. Jedna štúdia zistila, že až 50% skúmaných žien nedokázalo účinne premieňať karotenoidy na vitamín A. Aké to môže mať následky?


Vitamín A (retinol) sa v tele mení (najviac v čreve) na kyselinu retinovú. A kyselina retinová je veľmi dôležitá pre správne fungovanie imunity. Konkrétne tej časti imunity, ktorá vytvára imunitnú toleranciu. Imunitná tolerancia je schopnosť imunity tolerovať látky, ktoré neohrozujú zdravie človeka (napríklad bielkovina z arašidov, mlieka a pod.). Imunita na tieto látky následne nereaguje zápalom - alergickou reakciou.


Zjednodušene povedané, kyselina retinová je veľmi potrebný prostriedok proti alergiám. A pokiaľ užívate dostatok rozpustných vláknin, tak dokážete podporiť to, aby sa v čreve (tu vznikajú potravinové alergie) vitamín A dokázal (cez enzým RALDH2) veľmi dobre premieňať na kyselinu retinovú. Takto sa podporí ochota imunity tolerovať to, čo nazývame alergény.


Z prípravkov, ktoré vám pri alergiách môžu pomôcť, odporúčam tieto:


Viafiber

VIAFIBER ríbezľa (abczdravia.sk)


DEKA

Vitamín DEKA (abczdravia.sk)


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

2 views0 comments