Farbíte si vlasy? O týchto následkoch farbenia by ste si mali prečítať

Farbenie vlasov akosi patrí k ženám. Farby na vlasy však nie sú až také nevinné čo sa týka vzťahu k zdraviu. Aby farby na vlasy spoľahlivo farbili a úplne prekryli predchádzajúcu farbu vlasov, obsahujú veľké množstvo chemikálií, z ktorých niektoré sú podozrivé, že podporujú zdravotné problémy. Niektoré chemikálie vo farbách sa považujú za alergizujúce, iné ako karcinogénne.

Podľa názoru vedcov z National Institute of Health (NIH) z decembra 2019 čím častejšie si vlasy farbíte alebo vyrovnávate chemikáliami, tým vyššie je riziko rakoviny prsníka. Zodpovedajúca štúdia bola uverejnená v International Journal of Cancer.


Aby farby na vlasy spoľahlivo prekryli šedivé vlasy a nedali sa vymyť, sú potrebné pomerne silné chemikálie. Medzi problematické prísady patria napríklad aromatické amíny. Patria sem látky ako 2,5-toluéndiamín (PTD), p-fenyléndiamín (PPD) a hydroxyetyl-p-fenyléndiamín. Všetky tri sa považujú za silné alergény. Ďalšími dvoma aromatickými amínmi sú 6-amino-m-kresol a 5-amino-6-chlór-o-kresol. Nie je zatiaľ úplne jasné či sú bezpečné. Napriek tomu sa používajú vo farbách na vlasy.


Ďalším aromatickým amínom je p-aminofenol. Považuje sa za mutagénny a karcinogénny a mal by byť schopný obmedziť plodnosť. V kozmetike je v skutočnosti zakázaný. Výrobcovia však môžu získať osobitné povolenie ak látka nepresahuje určité množstvo vo výrobku.


Mnoho farieb na vlasy tiež obsahuje resorcinol, ktorý dráždi pokožku, zvyšuje citlivosť na alergie a môže mať tiež mutagénny účinok. Okrem toho sa vo farbách na vlasy nachádzajú aj zvyčajné látky konvenčných kozmetických výrobkov ako sú deriváty PEG/PEG (spôsobujú, že koža je priepustná pre znečisťujúce látky), organické halogénové zlúčeniny, pochybné UV filtre, alergénne vonné látky (napríklad lyral, ktorý je tiež obsiahnutý v mnohých parfumoch a môže spôsobiť alergie) atď.


Carolyn E. Eberle, Dale P. Sandler, Kyla W. Taylor, Alexandra J. White. Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women. International Journal of Cancer, 2019.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

6 views0 comments