Dokáže horčík tlmiť zápaly?

Jednou z tém, ktoré sú vážne a veľmi sa nediskutujú sú srdcovo cievne ochorenia žien po menopauze. V čase menopauzy sa ženy často sústreďujú na rednutie kostí, ale u žien sa so zmenou hormonálneho systému zvyšuje aj riziko srdcových ochorení a náhlej srdcovej smrti.


Dnes vám chcem ukázať, ako je v období menopauzy a období po menopauze dôležitý horčík. Ako som už spomínal rednutie kostí vedie k tomu, že ženy siahajú po doplnkoch výživy, ktoré obsahujú vyššie dávky vápnika. Ak však ženám chýba horčík, vyššie dávky vápnika môžu zvýšiť riziko aterosklerózy.


A prečo je horčík taký dôležitý? Horčík umožňuje, aby sa väčšina vápnika dostala do buniek tvrdých tkanív, ako sú kosti a zuby. Zároveň ( toto je veľmi dôležité) horčík zabezpečuje udržanie minimálnej koncentrácie vápnika v bunkách mäkkých tkanív, ako sú cievy, spojivové tkanivo, nervové tkanivo, svaly a vnútorné orgány.


Ak má človek nedostatok horčíka, nedá sa zaručiť, že sa vápnik prijatý v strave a doplnkoch výživy dostane do kostí. naopak, nedostatok horčíka zvyšuje riziko, že sa príliš veľa vápnika uloží do mäkkých tkanív, vrátane krvných ciev. Ak sa bunky ciev "zaplavia vápnikom" môže sa tam spustiť zápal a ten aktivuje aterosklerózu.


Preto je dôležité mať správnu rovnováhu vápnika a horčíka a NIKDY neužívať doplnky s vyšším obsahom vápnika bez toho, aby ste zároveň užívali horčík.


Horčík pôsobí proti zápalom ! Príčinou atrosklerózy sú zápaly aj keď sa nám podsúva jediná myšlienka, že aterosklerózou je spôsobená cholesterolom. Ateroskleróza je v skutočnosti spôsobená chronickými zápalmi, ktoré ničia kardiovaskulárny systém.

Mimochodom horčík cez aktiváciu vitamínu D pomáha znižovať zápaly, pretože vitamín D reguluje imunitné reakcie a tlmí zápalové reakcie.


Horčík tiež pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi. Zvýšená hladina cukru a inzulínu v krvi prispieva tiež k rozvoju zápalov, cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych komplikácií, ktoré vznikajú v dôsledku týchto ochorení.


V našom e-shope si môžete kúpiť dobre vstrebateľný horčík tu - Multi Magnesium (abczdravia.sk).


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

18 views0 comments