Chodievate pravidelne na magnetickú rezonanciu? Toto by ste mali vedieť o kontrastnej látke

Ak chodíte na magnetickú rezonanciu a máte po nej príznaky ako bolesť hlavy, parestézia (tŕpnutie končatín), závraty, poruchy chuti, zmeny psychiky, poruchy koordinácie, úzkosť, stuhnutosť kostrových svalov, bolesť brucha, svrbenie, vyrážky, srdcové arytmie - je to pravdepodobný následok kontrastnej látky, ktorá sa pri magnetickej rezonancii používa.


Kontrastná látka obsahuje gadolínium. Gadolínium sa dlho považovalo za neškodné, hoci už dlho je známe, že kov gadolínium je toxický. V roku 1988 bol gadopentetát dimeglumín (názov produktu: Magnevist) schválený ako prvé kontrastné médium pre zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.


Na začiatku osemdesiatych rokov Hanns-Joachim Weinmann a jeho kolegovia používali zvieratá na skúmanie rýchlosti vylučovania kontrastného média. Zistilo sa, že 80% sa z organizmu vylúčilo cez moč do troch hodín. O týždeň neskôr sa ďalších 10% podanej dávky vylúčilo močom a 7% stolicou. V tele sa našiel iba zlomok (0,3%), z toho 0,08% v pečeni a 0,1% v obličkách (Weinmann et al. 1984). Spočiatku to znelo upokojujúco.


Treba sa však zamyslieť nad tým, čo sa môže stať, ak pacient dostane v priebehu jedného týždňa niekoľko vyšetrení MRI s kontrastným médiom obsahujúcim gadolínium.


Čo vedci zistili pri skúmaní prítomnosti gadolínia v tele, je tiež dôležité. Voľné gadolínium sa po týždni z tela vylúčilo iba na 2%. Zvyšok zostal v tele, hlavne v pečeni a slezine, šestina v iných orgánoch. Nedá sa vylúčiť, že aj malé množstvá gadolínia, ktoré zostávajú v tele cez MRI, vedú v priebehu času k zvýšeniu koncentrácie a k významnému zvýšeniu rizika vedľajších účinkov, ak sa MRI opakuje.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

2 views0 comments