Budíte sa v nad ránom s úzkosťami, nechutí vám ráno jesť a vy netušíte prečo?

V poslednej dobe mi mnohí ľudia komunikovali tento svoj problém - „nadránom sa budím s úzkosťami.“ Dnes vám ukážem ako tieto stavy ovplyvňuje hladina cukru v krvi, hormonálny systém a mitochondrie.

Čo sa udeje ak klesne hladina cukru v krvi u zdravých ľudí?

Nadobličky vyplavia kortizol. Kortizol spustí rozklad glykogénu uloženého v pečeni a svaloch a uvoľňuje glukózu (cukor) do krvi.


Ak sú však hladiny kortizolu nízke, nedokáže sa uvoľniť z glykogénu dostatočné množstvo cukru do krvi. Telo na to reaguje tak, že nadobličky vylúčia hormóny adrenalín a noradrenalín.

Adrenalín a noradrenalín sú hormóny pre „boj alebo útek“, ktoré sa postarajú o to, že sa zobudíte nad ránom medzi 2:00 - 4:00 hod buď plný strachu (úzkosti v noci) alebo plný energie.


Ráno môžete mať pocit, že je vám zle a nemôžete raňajkovať.

Poškodenie mitochondrií spôsobuje zníženie tvorby kortizolu. Poškodenie mitochondrií vedie k zhoršenej schopnosti prijímať cukor a celkovo vyrábať energiu. Nedostatok energie je pre telo trvalým stresom. To vyčerpáva nielen fyzické telo ale aj psychiku.


A viete čo je zaujímavé? Moderné stravovanie plné spracovaných potravín a vysokosacharidová strava tento proces podporujú. Nuž, máme sa do budúcnosti na čo "tešiť".


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

82 views0 comments