Medzi najčastejšie predpisované lieky u nás patria lieky na znižovanie žalúdočnej kyseliny. Lieky, ktoré znižujú tvorbu žalúdočných kyselín sa volajú inhíbítory protónovej pumpy. Obchodné názvy týchto liekov sú rôzne - Omeprazol, Pantoprazol a podobne. Tieto lieky však dokážu ovplyvniť nielen tvorbu žalúdočnej kyseliny, ale aj dianie v čreve.

Užívanie týchto liekov vedie:
· k zníženiu rozmanitosti baktérií v čreve, a to už po 7-mich dňoch užívania (Seto a kol., 2014),
· zvyšujú riziko vzniku bakteriálneho prerastania SIBO (Lo & Chan, 2013). Bakteriálne prerastanie spôsobuje najmä tieto komplikácie: nadmernú plynatosť, nafukovanie, hnačky a bolesti brucha, znížené vstrebávanie vitamínov (napríklad B12), únavu, stratu hmotnosti a podobne,
· zvýšenému riziku infekcie Clostridium difficile (Janarthanan et al, 2012), čo zvyšuje riziko zápalov čreva s hnačkami. Pri oslabenej imunite a vysokom veku pacienta môže viesť dokonca až k úmrtiu.
· zníženiu koncentrácie bifidobaktérií v tenkom čreve (Wallace et al, 2011),
· významnému zníženiu množstva baktérií v čreve (Jackson a kol., 2016),
· vyššiemu výskytu streptokokov v tenkom čreve, ktoré pochádzajú z ústnej dutiny.
Ako vidíte, užívanie týchto na prvý pohľad bezpečných liekov vedie k závažným zmenám v čreve. A to sa následne prejaví na imunite, zápaloch atď., atď.
Ak už tieto lieky užívate a nechcete riešiť príčinu pálenia záhy, mali by ste vykonať opatrenia na to, aby bol dosah týchto liekov na črevo čo najmenší. Ja osobne odporúčam užívať tieto produkty:
ViaFIBER
VIAFIBER ríbezľa (abczdravia.sk)
MecobalActive
B12 Metylcobalamin MecobalActive (abczdravia.sk)
probiotiká, napríklad Jod Probio
Lactirelle
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com