Ako si pomôcť pri zápaloch a upchávaní dutín?

Zápalové ochorenie slizníc dutín alebo sinusitída môže vzniknúť z rôznych dôvodov. Nie je to len v dôsledku vírusovej infekcie (nádchy, chrípky) ale aj pri alergickej reakcii, keď dochádza v prínosovej dutine k opuchu sliznice a tvorbe hlienu. Opuch sliznice obmedzuje aby odtiekol hlien, ktorý sa hromadí. Takto sa vytvárajú vhodné podmienky pre rast a rozmnoženie choroboplodných baktérií.

Premnoženie choroboplodných baktérií poškodzuje sliznice a neraz dochádza k upchávaniu dutín. Tlak hlienu v dutine spôsobuje bolesť. Tieto stavy sú veľmi nepríjemné a trápia desaťtisíce ľudí.


Jedným z riešení pre ľudí trpiacich zápalmi dutín dať si do poriadku bakteriálne zloženie na slizniciach dutín.


V štúdii Cope et al sa preukázalo, že existuje spojenie medzi zdravím prínosovej sliznice a bakteriálnym zložením. Čím väčšia je rozmanitosť baktérií v nosových dutinách, tým je odolnejšie sú sliznice voči zápalu (Abreu et al, 2012).


Náchylnosť na chronické ochorenie dutín úzko súvisí so zlým bakteriálnym osídlením slizníc dutín. Ak dôjde k dysbióze – teda k nesprávnej kolonizácii – nosovej sliznice, zápal sa môže ľahšie prejaviť a prípadne sa stať chronickým (Bordin et al, 2016).


Ako vidíte aj dutiny majú svoje baktérie, niektoré škodlivé a iné sú zdraviu prospešné. Ak ľudia trpia zápalmi dutín mali by si cielene doplniť zdraviu prospešné baktérie. Sem patrí aj Lactobacillus sakei. Zdá sa, že pre ľudské zdravie hrá Lactobacillus sakei úlohu v inovatívnej liečbe sinusitídy. (Cope et al, 2015).


V našom e-shope si môžete zakúpiť produkty, ktoré obsahujú špeciálne probiotika podporujúce zdravie dutín a nájdete tam aj vyššie spomínanú baktériu Lactobacillus sakei - Čistý noštek PROBIO (abczdravia.sk)


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

26 views0 comments