V súvislosti s existenciou infekcie SARS-Cov2 a úmrtnosti na toto ochorenie sa začalo skúmať, ako ovplyvňuje priebeh chorobnosti mikrobiálne osídlenie dýchacích ciest. Kedysi sa síce predpokladalo, že dýchacie cesty a pľúca nemajú svoju vlastnú mikroflóru ale dnes sa vie, že to tak nie je.

Tak ako v čreve, tak i mikrobióm v pľúcach ovplyvňuje imunologické procesy. Ovplyvňuje tvorbu imunoglobulínov chrániacich pľúca pred vírusmi. Premnoženie plesní a choroboplodných baktérií v pľúcach podporuje tvorbu zápalových procesov v pľúcach.
Keď sa skúmali dýchacie cesty u ľudí, ktorí zomreli na Covid 19, mnohí mali zmenené bakteriálne osídlenie pľúc. Niektorí tam mali plesne Candida albicans, Candida auris a Aspergillus flavus. Práve zanedbaný mikrobióm v pľúcach môže byť tým jazýčkom na váhach, ktorý rozhoduje o priebehu vírusových ochorení v dýchacích cestách.
Ako teda dochádza k narušovaniu mikrobiómu v dýchacích cestách? Je to fajčením a dýchaním cigaretového dymu, exhalátmi z ovzdušia, ale existuje aj prepojenie medzi črevom a pľúcami. Dianie v čreve veľmi ovplyvňuje dianie v pľúcach.
V tomto období sme vystavení vysokému riziku infekcií. Navyše pľúca trpia tým, že hmly sa miešajú s exhalátmi a lepšie sa dostávajú do našich dýchacích ciest, kde negatívne ovplyvňujú pľúcny mikrobióm. Toto môže vytvoriť vhodné podmienky na rozvoj komplikácií pri ochorení dýchacích ciest.
Z tohoto dôvodu by sme mali v tomto čase venovať zvýšenú pozornosť nášmu črevu a nepomáhať len črevu, ale cez OS ČREVO-PĽÚCA aj dýchacím cestám, ktoré sú teraz oveľa viac ohrozené.
S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859