Ako je to s vplyvom čreva na psychiku?

Z doterajšej komunikácie s ľuďmi som zistil, že väčšina ľudí, ktorí so mnou komunikovali si myslia, že črevo ovplyvňuje psychiku tak, že sa v čreve vyrobí serotonín (hormón šťastia) a ten sa dostane do mozgu a spôsobuje tam dobré nálady. Toto však pravda nie je. Množstvo serotonínu je v mozgu regulované. Žiadny serotonín vyrobený mimo mozgu sa nevie do mozgu dostať.


Dianie v čreve ovplyvňuje psychiku cez iné mechanizmy. Dnes vám ukážem jeden z nich.

Dianie v čreve ovplyvňuje i naše imunologické reakcie. Črevo a celý tráviaci trakt je miestom, kde sa v tele koncentruje najviac látok z okolitého prostredia, ktoré majú na naše telo potenciálne negatívne účinky. Preto sa v oblasti čreva sústreďuje najviac buniek imunitného systému, aby telo ochránili pred potenciálnym nebezpečenstvom.


Rovnako aj baktérie, ktoré prežívajú v našom tráviacom trakte reagujú s bunkami imunitného systému. Zmeny v stravovaní s odklonom k neprirodzenej strave, stres, cukor, nedostatok pohybu ako aj nadmerná fyzická záťaž, lieky a chemikálie vedú k zmenám baktérií v tráviacom trakte. Na toto všetko reaguje imunitný systém vyplavovaním malých bielkovín nazývaných zápal podporujúce cytokíny.


Tieto zápal podporujúce (prozápalové) cytokíny dokážu prenikať do mozgu a v mozgu dokážu narúšať tvorbu hormónu šťastia. Takto dochádza k postupnému narušovaniu psychiky. Ak by ste sa dobre pozreli na ľudí s tráviacimi ťažkosťami zistíte, že mnohí z nich majú psychické problémy. Je to spôsobované aj cez tento mechanizmus dlhodobým pôsobením prozápalových cytokínov, ktoré sú uvoľňované imunitou, ktorá reaguje na zmeny bakteriálneho zloženia v čreve.


Obnova bakteriálneho zloženia v našom tráviacom trakte by preto nemala byť spájaná výlučne s trávením. Ako vidíte, imunologické reakcie v tráviacom trakte ovplyvňujú aj našu psychiku a nielen ju.


Výrobky, ktoré vám môžu v obnovovaní zdravia tráviaceho traktu výrazne pomôcť sú vysoko kvalitné tekuté probiotiká v BIO kvalite s 33 živými kmeňmi a Viaimun, ktorý podporuje rozmnožovanie telu prospešných laktobacilov a bifidobaktérií.


VIAIMUN (abczdravia.sk)

MikroVeda PUR (abczdravia.sk)


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com


47 views0 comments