Čo sa stane ak vám toto chýba?

Ak organizmus trpí dlhodobým nedostatkom nejakého minerálu vždy sa to prejaví na jeho fungovaní. Platí to aj pre horčík.

Horčík je pre nás nesmierne dôležitý. Napr. podieľa sa na tvorbe, skladovaní a využívaní bunkovej energie. Jeho nedostatok sa môže prejaviť napr. únavou. V extrémnych prípadoch môže nedostatočné zásobovanie horčíkom a jeho vyčerpanie v tkanivách viesť k zníženiu počtu mitochondrií až na polovicu (George a Heaton 1975).


Mitochondrie sú časti buniek, kde prebieha nielen výroba energie ale :

- niektorých hormónov - mitochondrie sú zodpovedné za imunitné reakcie - podieľajú sa na zápalových procesoch - od energie, ktorú vyrobia závisia mnohé biochemické reakcie a ak energia chýba reakcie neprebiehajú optimálne čo sa prejaví chorobou

Je to aj preto, že horčík je súčasťou enzýmu, ktorý je zodpovedný za replikáciu (zdvojiť, znovu vytvoriť také isté) genetického materiálu (DNA) mitochondrií. Ak to nefunguje, mitochondrie sa jednoducho nemôžu množiť.


A ako to môžete pozorovať na sebe vy?

- závraty - letargia (malátnosť, ľahostajnosť, duševná otupenosť a pod.) - nedostatok sily - srdcové arytmie - a pod.


Z tohto dôvodu by sme si mali strážiť prísun horčíka do tela. V pôdach je bohužiaľ horčík vyčerpaný a potraviny sú dnes chudobné na horčík.

Navyše stres , alkohol, zlé trávenie, zápaly, alergie, priepustné črevo vyčerpávajú hladiny horčíka, resp. nedovolia horčíku aby sa dobre vstrebával. Preto by ste sa nemali báť ani vyššieho príjmu horčíka.

Ľudia sa ma neustále pýtajú či sa nemôžu predávkovať tým či oným. Vstrebávanie horčíka sa zvýši čím je menej horčíka v tele, ak je ho veľa nevstrebe sa ho toľko a ostane v čreve a tam dôjde k zriedeniu stolice. Čiže nemusíte sa báť predávkovania. Vyhnite sa formám horčíka ako oxid horečnatý a uhličitan horečnatý.


V našom e-shope si môžete kúpiť dobre vstrebateľný horčík tu Multi Magnesium (abczdravia.sk)


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


62 views0 comments