Čo sú to tie mitochondrie

Vy, ktorí so mnou komunikujete a poznáte ma, viete že často spomínam slovo mitochondrie. Rovnako tak často sa ma pýtate, čo to tie mitochondrie vlastne sú.

Mitochondrie sú časti bunky, ktoré vyrábajú pre bunku energiu, ktorá je potrebná pre ich fungovanie. V mitochondriách sa mení energia potravy na energiu, ktorá poháňa vaše bunky, tkanivá, orgány a telá. Preto sa mitochondrie nazývajú aj bunkové elektrárne.


Čo však o mitochondriách možno neviete je to, že mitochondrie riadia aj proces umierania buniek. Ak napríklad ľudia trpia neurodegeneratívnymi chorobami, sú za to zodpovedné mitochondrie.


Tak ako nadmerné odumieranie nervových buniek spôsobí ochorenia akými sú napríklad Alzheimerova demencia či Parkinson, rovnako tak odstavenie mitochondrií od ich činnosti a následnej neschopnosti buniek "zomrieť" je pre naše zdravie vážny problém.


Môžeme to vidieť pri rakovine. V rakovinových bunkách sú mitochondrie odstavené a nedokážu aktivovať smrť buniek. Rakovinové bunky si vďaka nefunkčným mitochondriám začnú vyrábať energiu bez prítomnosti kyslíka. Toto vytvára podmienky na neustále množenie nádorových buniek.

Mimochodom, aj bunky imunitného systému sa dokážu množiť vďaka tomu, že vyrábajú energiu mimo mitochondrií. Aj vy tu rovnako ako ja vidíte príčinu nekontrolovaných zápalov?

Vďaka neefektívnej výrobe energie v bunke sa tvoria látky podporujúce rast a množenie. Nádor dokáže bujnieť a vďaka svojej pažravosti zoberie zdroje energie pre imunitné bunky. A problém je na svete.


A ako sa dá laboratórne merať či mitochondrie dobre fungujú? Zisťuje sa napríklad ako bunky vyrábajú energiu z cukru (glukózy). Ak vyrábajú veľa laktátu, sú mitochondrie narušené.


Laktát sa v bunke odbúrava cez enzým laktát dehydrogenáza a aktivita tohto enzýmu sa dá namerať. Viď obrázok pod textom.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

10 views0 comments