Bifidobaktérie - čo sú to a na čo nám slúžia?

Updated: Mar 1

Bifidobaktérie osídľujú tráviaci systém vrátane slepého čreva.

Bifidobaktérie okrem iného udržujú škodlivé baktérie a patogény pod kontrolou.

Bifidobaktérie patria medzi najdôležitejšie zložky črevnej flóry. U dospelých ľudí je ich podiel na celkovej črevnej flóre asi 25%, u novorodencov dokonca 95%.

Bifidobaktérie (rovnako ako laktobacily) znižujú pH v hrubom - zdravé hrubé črevo má byť mierne kyslé. A prečo? Choroboplodné baktérie a patogény ako salmonela, hnilobné baktérie alebo baktérie tvoriace jedovaté látky nemajú rady takéto kyslé prostredie v hrubom čreve.


Bifidobaktérie tvoria látku nazývanú bifidin, ktorý bráni rastu zdraviu škodlivých črevných baktérií, ako sú listérie alebo klostrídie.


Vedecké štúdie skúmali preventívny účinok bifidobaktérií na hnačkové ochorenia a ich vplyv na syndróm dráždivého čreva, kde sú príznaky ako chronická hnačka, bolesti brucha, plynatosť a zápcha. Prvé výsledky ukazujú, že bifidobaktérie normalizovali konzistenciu stolice a pôsobili proti rozvoju plynatosti. (Bixquert Jimnez M. "Treatment of irritable bowel syndrome with probiotics. An etiopathogenic approach at last?" Rev Esp Enferm Dig. 2009 Aug;101(8):553-64.)


Bifidobaktérie komunikujú s našim imunitným systémom a stimulujú tvorbu protilátok a rast určitých buniek imunitného systému. (Lopez P et al., "Distinct Bifidobacterium strains drive different immune responses in vitro." Int J Food Microbiol. 2010 Mar 31;138(1-2):157-65.)

Bifodobaktérie v čreve tvoria aj vitamíny, ktoré dokážeme vstrebať cez črevnú sliznicu.

Bohaté zastúpenie bifidobaktérií nájdete v tomto produkte Probio HIT (abczdravia.sk) a je vhodný aj pre deti.


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

18 views0 comments